Podporujeme české ženy Podporujeme české ženy

Ivona

České ženy podporují Česko

 

Je skoro půlnoc a jako mnoho žen přemýšlím, zda jít spát nebo ještě našít jednu roušku. Je 17. Března 2020 a svět je naruby, nic není jako před 14 dny. Evropou zmítá karanténa a nikdo neví, co způsobí nový druh viru obecně nazývaný Koronavirus.  K dnešnímu dni  počítáme 434 nakažených lidí a lék zatím není v takové fázi, aby se dal použít… co bude dál?

Jsem utahaná, 3 dny se točí kolem šití roušek. Jdu se podívat do pokojíčku na spící dceru, pohladím ji a zadívám se na to andělské stvoření, které mě utvrdí v tom, že další ušitá rouška je správné rozhodnutí. Jako spousta matek, co jsou nyní doma se svými dětmi, našívám roušky. Překotný atak viru odhalil naprostou nepřipravenost společnosti na tuto situaci a my jsme zavřeni doma. Možná i kvůli nedostatku zdravotnického materiálu se stále nedaří vir dostat pod kontrolu. Možná i kvůli nezodpovědnosti lidí, kteří i přes všechna důrazná varování nebrali situaci vážně a vesele si žijí dál jakoby nic.

Koukám na dceru a přeji si, aby její svět byl v budoucnu aspoň tak dobrý, jako byl ten náš do března 2020. Pohladím ji a jdu šít… nakonec píšu tento článek.

Při šití je to docela relax a dává to prostor přemýšlet.

Byl srpen 2019 a zrodila se myšlenka spojit ženy, které doma něco tvoří, ale nemají prostor a možnost svoje výrobky prodat. Sama jsem nakontaktovala ženy, vytvořila eshop a organizační strukturu a v půlce února 2020 spustila do světa projekt PODPORUJEME ČESKÉ ŽENY.CZ ve spolupráci s 20 ženami - výrobci. Nečekala jsem, že to bude boom ihned. Možná jsem byla víc šťastná ze samotné realizace myšlenky, že se podařilo spojit takové tvořivé ženy.  Spolupráce a odhodlanost a někdy i pochopení byla úžasná. Celý půlrok, kdy se projekt tvořil, mě často hnala síla tyto ženy nezklamat a pomoci jim prodat jejich úžasné výrobky, které vyráběly jejich ruce.  Ženy šijí, dekorují, tvoří, malují, vymýšlí knížky, kosmetika a šperky.. vše co Vás napadne. A nejsme diskriminační, máme zde i jednoho muže.

Březen 2020 – maluju šatnu, přemýšlím co dělat… Karanténa za dveřmi a co s tím? Napadla mě myšlenka a hned začerstva jsem volala panu starostovi z města Proseč a také panu starostovi z obce Pořičí u Litomyšle . S oběma pány jsem spolupracovala před mateřskou dovolenou v organizaci pro venkovský rozvoj nazývaný MAS Litomyšlsko o.p. s.  Napadlo mě, zda bychom mohli využít potenciálu žen – švadlen – z mého projektu a mohly jsme začít našívat roušky. Ačkoliv nápad byl skvělý, narazili jsme na fakt, že ručně šité roušky nejsou hygienicky vhodné a smutně jsme tento nápad uzavřeli s tím, že o této možnosti víme. Přešla sobota, situace dostala razantní spát, vláda jedná o celoplošné karanténě. V neděli  15.3. 2020 v 14. hodin jsem měla telefon od pana Starosty Macháčka s žádostí o zajištění šití bavlněných roušek. Do akce jsem zapojila i místní paní starostku z obce Pomezí a pomohla  sehnat kontakt na paní, která mi otevřela obchod s látkami. Rychle jsem obvolala naše švadleny, využila možnosti komunikátoru a v 21.30 večer jsem  předávala jednu z posledních rolí látek další švadleně. Část materiálu zajistila i moje kamarádka Jana Prausová z Pardubic, která zajistila látku i v Pardubicích, předala další své kamarádce a obě dámy si vzaly na starost ušití 1000 ks v co nejkratším termínu. Další 1000 roušek jsme rozdělili mezi 11! žen. A tak všechny šijeme, nemáme čas na děti, domácnost stojí, ale žene nás myšlenka, že to prostě jinak nejde!!!

Během pár hodin se rozšířila informace, že šije celé Česko. Roušek je málo, nestačí zásoby a situace je kritická. Koordinuji ženy, aby šily, a naštěstí přibývají další a další a nakonec pod můj projekt a pro zakázky obcí šije kolem 17 žen.  Někdo více, někdo méně, někdo rychle, někdo pomalu, ale ŠIJE!!!!

Tyto roušky jsou určeny především pro potřebné – seniory a obyvatelé obcí .

Je za 5 minut půlnoc… a já mám teď dost času polemizovat v myšlenkách. Věřím, že svět není ztracený. Ačkoliv se najde spousta blbců, kteří se vám i dnes vysmějí do očí, že jste jako trapný s rouškou na puse, ale na ty já nereaguji. Vidím ženy, které táhnou za jeden provaz, aby zachránily životy. Vidím lidi, kteří se snaží, aby zachránili, co se ještě zachránit dá. Vidím neuvěřitelnou sílu, kterou všichni v sobě máme, abychom dostali situaci pod kontrolu a pomohli druhým. Vidím popel, ze kterého roste nová květina, která se jmenuje pokora, spolupráce a odvaha. Je jen na nás, jak moc si ji budeme hýčkat, jak moc se budeme o ni starat.

Pevně věřím, že toto celé se neděje jen proto, abychom přežili jednu krizi. Ale proto, abychom si uvědomili, jak malí a nicotní jsme a že životní hodnoty nejsou v penězích a moci a závisti, ale v životě, zdraví a spolupráci.

Čím dál víc – a že sama jsem taky začala šít a to nejsem švadlena – si uvědomuji, jak šikovné a obětavé ženy a lidi máme a že konečně snad přišla jejich chvíle se ukázat. Jejich práci je nutné ocenit i  přes záplavu značkového zboží  na trhu a je na každém z nás  takové ženy podporovat!!! Děkuji vám – holky moje! A velký dík mému manželovi Milošovi a trpělivým dětem a nejvíc rodičům Opletalovým – mamince, která mě naučila šít a tatínkovi, který mě naučil jak správně žít.

Ivona Svobodová, zakladatelka projektu Podporujeme české ženy.cz –  práci žen a jejich výtvory můžete vidět a podpořit nákupem na webových stránkách www.podporujeme ceskezeny.cz.

Ivona Svobodová, zakladatelka projektu

Přeji krásný den!

Jmenuji se Ivona Svobodová a jsem zakladatelkou tohoto projektu. Chci podporovat české ženy, české výrobce a všechny, kteří svým snažením dělají svět krásnější. Přidáte se ke mně?
Napište mi na adresu: ivonasvobodova@email.cz

Teším se na spolupráci.